DOLAR
EURO
STERLIN
FRANG
ALTIN
BITCOIN

ASKİ PROBLEMİ BÜYÜYOR!

Yayınlanma Tarihi :
ASKİ PROBLEMİ BÜYÜYOR!

Ankara Büyükşehir Belediye Meclisi’nde su fiyatlarında %50 indirim teklifini getiren ve kabul eden AKPARTİ – MHP grubunun ASKİ’yi iflas ettirmeye çalıştığı vurgulanmıştı.

Artan maliyetler nedeniyle zaten maliyetinin altına su verildiğini duyuran Ankara Büyükşehir Belediyesi, bugün bir açıklama yaptı!
Bu açıklamaya göre, ASKİ’nin zarar etme ve kademeli olarak iflas ettirilme sürecinde, birçok kültürel ve sanatsal etkinliğin iptal edildiği söylendi. 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı etkinlikleri hariç olmak üzere, Ekim ve Kasım ayı içerisinde yapılması planlanan ve duyurulan konser, etkinlik ve yardımların iptal edildiği açıklanan duyuru şu şekilde:

DUYURU

20 Ekim 2022 Perşembe 14:17

Ankara’da suyun maliyeti 24 TL iken fiyatı ise 13 TL, yani maliyetinin yarısıydı. ABB Meclisi’nde; hiç durmadan artan elektrik, doğal gaz, mazot ve diğer giderlere rağmen zaten ucuza satılan suyun ücretine AK Partili üyelerin verdiği yasa dışı önergeyle %50 indirim kararı alındı. Bu kararla zararın milyarlarca lirayı bulacağı ve ASKİ’nin iflas bayrağını çekeceği öngörülmektedir. 

Su hayati öneme sahiptir. ASKİ’nin geliri sadece elektrik giderini bile karşılayamayacaktır. Ankara’nın susuz kalmaması için Belediye bütçesinden ASKİ’ye para aktarmak zorunda kalacağız. 

Bu nedenle devam eden büyük altyapı projelerini, sosyal yardımları ve kırsal kalkınma desteklerini ertelemek durumunda kalmıştık. Süreçte Büyükşehir Belediyemizin büyük ihalelerinin de iptal edilmesi söz konusudur.

Bununla birlikte, Ekim ve Kasım aylarında çoğu dış ilçelerimizde yapılması planlanan 16 adet panayır, gösteri, konser gibi tüm kültür-sanat etkinlikleri de ertelenmiştir. Cumhuriyet Bayramı konserleri dışında bu süreçte etkinlik düzenlenemeyecektir.

Bu yasa dışı kararı mahkemenin iptal etmesi durumunda desteklerimiz, projelerimiz ve kültür-sanat etkinliklerimiz devam edecektir. 

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

YORUM YAP