Dikkat! 26 Nisan’dan Sonra İlaç Fiyatlarına %200 Zam Gelebilir! « Gündem Ankara

25 Eylül 2022 - 21:36

Dikkat! 26 Nisan’dan Sonra İlaç Fiyatlarına %200 Zam Gelebilir!

Dikkat! 26 Nisan’dan Sonra İlaç Fiyatlarına %200 Zam Gelebilir!
Son Güncelleme :

24 Nisan 2022 - 12:58

Ankara Eczacılar Odası Başkanı Taner Ercanlı, 26 Nisan’dan itibaren gelecek zamlardan önce uyardı: “Vatandaşlar İlaçları Alamayabilir!”

Bazı ilaçlarda gelmesi beklenen yüksek zamların vatandaşı zora sokacağını belirten Ercanlı, 1000TL’ye kadar farkların çıkabileceğini, bunun da vatandaşların ilaçları alabilmesi konusunda büyük sıkıntı yaratabileceğini söyledi.

Ankara Eczacılar Odası Başkanı olarak bir de yazılı açıklama yapan Taner Ercanlı, açıklamada şu ifadelere yer verdi:

HASTALARIMIZIN İLACA ERİŞEMEYECEĞİNDEN ENDİŞE DUYUYORUZ

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) geri ödeme listesindeki ilaçlar için, ilaç firmalarından belirli oranlarda kamu kurum iskontosu uygulanmasını istemektedir. İlaç firmaları da bu iskonto oranlarını uygulayarak işlem yapmaktadır.

Ancak son dönemde bazı ilaç firmaları SGK’nın belirlediği kamu kurum iskontolarını uygulamaktan kısmen ya da tamamen vazgeçmektedir. Söz konusu firmaların keyfi olarak yaptıkları bu uygulamanın faturası, aradaki fiyat farkını ödemek zorunda kalan hastalara çıkmaktadır.

Defalarca gündeme getirmemize rağmen sorun çözüme kavuşmamıştır ve artarak devam etmektedir. Kronik hastalıklarda kullanılan çok sayıda ilaçta dahi kamu kurum iskontosu yapmayan bazı ilaç firmaları, şimdi de hayati önem taşıyan diyaliz ilaçlarında halk sağlığını tehdit eden bu tutumlarını sürdüreceklerini beyan etmişlerdir.

Sorunun devam etmesi halinde, kronik böbrek yetmezliği bulunan hastaların cebinden bu ilaçlar için aylık 1000 TL’yi bulacak fiyat farkları çıkacaktır. Bu durum hastalarımız için çok ağır bir yük demektir.

İnsan sağlığını her türlü koşuldan üstün tutan bir mesleğin temsilcileri olarak, halkımıza sunduğumuz sağlık hizmetini sürdürülemez hale getiren bu sorunun devamı halinde, hastalarımızın ilaca erişimde yaşayacağı sıkıntılardan ciddi anlamda endişe duyduğumuzu ifade etmek istiyoruz.

Konunun tarafları SGK ile ilaç firmaları olmasına rağmen, yaşanan sorun eczacılar ile hastaları karşı karşıya getirmektedir. Gerekli çözüm, SGK ve ilaç firmaları tarafından sağlanmalı ve hastaların mağduriyeti acilen giderilmelidir.

Türk Eczacıları Birliği ve Bölge Eczacı Odaları olarak konunun takipçisi olacağımızı ve bu durumun sorumlularına karşı sessiz kalmayacağımızı ilan ediyoruz.
TÜRK ECZACILARI BİRLİĞİ
VE

  1. BÖLGE ECZACI ODASI

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.